Kaj je menopavza? Lahko je zelo pozitivno obdobje za žensko!
Kaj je menopavza? Menopavza sicer po definiciji pomeni zadnjo menstruacijo, ki jo ima ženska, vendar v praksi označuje obdobje pred zadnjo menstruacijo, ki se lahko zavleče tudi v nekaj let po njej.
Kdaj nastopi menopavza
Vsega skupaj tako lahko menopavza traja vse od 41. do 59. leta starosti, pri čemer beležimo, da je povprečna starost žensk ob nastopu menopavze 47 let.
Kako dolgo traja menopavza
Povprečno trajanje menopavze pri posamezni ženski je 10 let.
Kaj je menopavza
Pri menopavzi gre za hormonske spremembe, ki se pri vsaki ženski kažejo drugače. Najpogosteje se pojavijo nihanja v razpoloženju, vedno večja telesna teža, težave z lasmi in kožo, glavoboli, spremembe v telesni temperaturi, libidu, bolečine v sklepih in še kaj. Ženske tovrstne težave sprejemajo zelo različno. Nekatere se z njimi zelo obremenjujejo, na drugi strani pa jih druge lahko sprejemajo pozitivno, prilagodijo slog življenja in si s tem bistveno olajšajo celotno obdobje.
- Menopavza je obdobje ko se mora telo po obdobju pubertete ponovno prilagoditi na upad ženskih spolnih hormonov (estrogen, progesteron), kar vpliva tudi na psihično dogajanje pri ženskah. Vendar pa je v puberteti telo mlado in se vendarle nekoliko lažje prilagaja kot pa je to v menopavzi, ko so prisotne še druge bolezni. Zato je obdobje menopavze za ženske še posebej težavno in se kaže simptomih kot so motnje razpoloženja, izguba energije, motnje spanja, motnje koncentracije, občutki tesnobe in depresivnost. Upad spolnih hormonov poveča tudi tveganje za razvoj srčno-žilnih bolezni.
- Ženski spolni hormoni estrogeni so povezani z nevrotransmitorji, ki so prenašalci informacij v možganih. Na ta način vplivajo na znižanje dopamina in zvišanje noradrenalina ter endorfinov. Gre za zelo kompleksne procese, ki jih je zelo težko razumeti in ki bistveno vplivajo na razpoloženje. Zato se ne čudite, če ženske v obdobju menopavze pesti večja razdražljivost in nihanja v razpoloženju, ki lahko izjemno hitro nihajo na eni strani od smeha in na drugi strani do joka.
- Tudi pri vzrokih za nespečnost igra pomembno vlogo koncentracija hormonov. Upad spolnih hormonov povzroči nočno prebujanje in motne spanja, medtem ko nenadno izločanje adrenalina povzroči nenadno potenje in občutek vročine. K temu bistveno prispeva tudi vsakodnevni stres kateremu so ženske pogosteje izpostavljene kot pa na primer moški.
- Nožnica v obdobju menopavze postane suha, srbeča in pekoča. Zaradi tega ženske pri spolnem odnosu občutijo tudi neprijetno bolečino, ki v njih vzbudi odklonilen odnos do spolnosti. Moškim je potrebno razložiti, da se odklonilen odnos ne pojavi zaradi njih, ampak zaradi neprijetnih občutkov ob spolnem odnosu. Vendar pa se težavo lahko zelo enostavno odpravi s pomočjo zdravil, ki delujejo lokalno in so popolnoma neškodljiva.
- Pomembno je vedeti, da so vsi preventivni ukrepi sicer zelo koristni, vendar ne morejo preprečiti vseh močno izraženih simptomov. Reakcije na nihanje in postopno pomanjkanje hormonov je različno od vsake posameznice, obdobje pa se nekega dne zagotovo zaključi. Pri tem je potrebna velika mera potrpežljivosti, saj lahko traja tudi 10 let in več, pri čemer je ženskam v veliko pomoč tudi razumevanje partnerja.
Pomoč pri preprečevanju težav v meni
Pojem zdravih življenjskih navad je zelo širok in zahteva prilagoditev celotnega sloga življenja, kot je telesna aktivnost, prehrana, spanje in še kaj. Tudi na ta način se lahko ohrani enaka kakovost življenja kot doslej.
Telesna aktivnost
Med menopavzo ne pozabite na redno gibanje tudi v obdobjih, ko se ne počutite najbolje. Bistveno je, da telesno aktivnost prilagodite svojim zmožnostim in počutju, izkoristite pa jo lahko tudi za druženje s prijatelji in družino. Če se boste tudi v menopavzi redno gibale, boste ostale v boljši formi in se zaradi tega bolje počutile.
Z redno telesno aktivnostjo in rednim programom vadbe boste bistveno prispevale tudi k ohranjanju telesne teže. Pri tem je najpomembneje to, da si izberete takšne aktivnosti, ki so vam všeč, saj boste tako tudi veliko bolj motivirane. S tem ne bi smele imeti prevelikih težav, saj je danes ponudba različnih aktivnosti, kot so na primer ples, aerobika, fitnes ali joga, zelo pestra.
Zdrava prehrana
Pomembno je, da v obdobju menopavze ne pozabite tudi na zdravo prehrano. Ta naj bo polnovredna, pri čemer se izogibajte industrijsko predelani hrani in omejite uživanje prečiščenim ogljikovim hidratov (sladkor, bela moka, sol) še bolje pa je, da jih popolnoma izločite iz svoje prehrane. Svetuje se omejitev vnosa kofeina in alkohola v telo. Prav tako se boste bolje počutile, če boste uživale manj pekočo in začinjeno hrano, na drugi strani pa poskrbele za zadosten vnos vseh vitaminov in mineralov (selen, cink, magnezij, kalcij, vitamin C, vitamin E, kompleks vitaminov B in vitamin A). Zato ne pozabite na sadje in zelenjavo, ki naj bosta obvezen sestavni del vašega tedenskega jedilnika.
Ker se v tem obdobju poveča tudi tveganje za osteoporozo, ki lahko privede tudi do drugih hujših zdravstvenih težav, je potrebno v tem obdobju uživati dovolj veliko količino kalcija. Zato je potrebno na svoj jedilnik umestiti mleko in mlečne izdelke, zeleno listnato zelenjavo, losos, sardelice, bel fižol. Posebej priporočljiva so živila, ki vsebujejo fitoestrogene (rastlinske estrogene): soja in sojini izdelki, lan, oreščki, ovseni kosmiči, jabolka, pšenica.
Ob tem ne pozabite tudi na vitamin D, ki je nujno potreben za absorpcijo in izkoriščanje kalcija v organizmu. Nikakor ne pozabite niti na gibanje na prostem, pozimi pa je vitamin D dobro dodajati tudi v obliki prehranskega dodatka.
Prav tako v tem obdobju ne smete pozabiti na magnezij, ki nadzoruje številne encime, ki sodelujejo pri presnovi in preskrbi telesa z energijo. To pomeni, da če hočete imeti dovolj energije, morate poskrbeti tudi za zadosten vnos magnezija v telo.
Naravna prehranska dopolnila
Ko ženska začuti, da njeno telo potrebuje dodatno pomoč, se lahko obrne nazaj k naravi in si pomaga z zelišči, s katerimi so si meno lajšale že naše babice. Če nimate časa in možnosti nabirati in uživati zelišč s svojega vrta in travnika, so na voljo prehranska dopolnila. Med Slovenkami je izjemno priljubljena kakovostna mešanica, ki v eni priročni kapsuli združuje zelišča in vitamine za lajšanje in odpravo simptomov menopavze, naravno prehransko dopolnilo Ženski cvet.
Meditacija
Tudi meditacija vam bo v najtežjih trenutkih zelo pomagala. Osredotočenost nase in lastno dihanje, podobno kot v številnih drugih situacijah, zelo pomaga tudi v obdobju menopavze. Dovolj je le 5 do 10 minut globokega dihanja s trebušno prepono, pri čemer naj bo tehnika dihanja takšna, da poteka vdih skozi nos in izdih skozi usta ven.
Različne sprostitvene tehnike vam bodo pomagale predvsem v obdobjih navalov vročine in v obdobjih, ko boste razdražljive. Poleg tega vam pomagajo tudi razna zelišča iz vrst adaptogenov, kot so na primer pegasti badelj, kurkuma in še posebej reishi gobe. Tovrstna zelišča se uporabljajo kot sredstvo proti stresu in utrujenosti ter bistveno pomagajo telesu, da se prilagodi različnim negativnim vplivom iz okolja.
Spanje
Poskrbite za zadostno količino spanja, pri čemer bodite pozorne na to, da je najbolj osvežilno spanje tisto pred polnočjo. Če se spopadate z nemirnim spancem, skušajte čim bolj zmanjšati stres in se držati rednega urnika spanja, kar bo vplivalo na kakovost spanja. Različne sprostitvene tehnike vam bodo pomagale tudi v primeru nespečnosti in drugih težav s spanjem, pomagate pa si lahko tudi s korenino baldrijana, ki pomirja in sprošča.
Ne pozabite na nego celotnega telesa
Nega telesa v obdobju menopavze zahteva še več pozornosti. Nenadna obdobja vročine in potenja so razlog, da je tudi potreba po tuširanju večja. Namesto tega si lahko privoščite tudi toplo kopel, ki vas bo ob tem še dodatno sprostila.
Prvi znaki menopavze so vidni tudi na vaših laseh, ki postanejo lomljivi in izpadajoči. Zato poskrbite za hranljive maske in olja za lase, za barvanje pa raje uporabite blažje in manj škodljive prelive.
Če do sedaj niste uporabljali nobene kreme za obraz, potem je obdobje menopavze zagotovo pravi trenutek, da poskrbite tudi za to. Za menopavzo je značilno, da postane koža na obrazu in vratu hrapava, suha in brez sijaja, kar pa lahko ublažite z uporabo primerne dnevno in nočne kreme. Z malo truda lahko kljub letom vaša koža ostane lepa in sijoča.
Pretiravanje nikoli ni na mestu, a kakšno kremo za obraz in telo si le privoščite.
Tudi intimna nega je pomemben del osebne higiene, saj so v tem obdobju intimni predeli telesa še posebej občutljivi. Hormonsko nihanje, ki se pojavi v obdobju menopavze, povzroči, da je nožnica suha in lahko tudi boleča med spolnim odnosom ali pa celo krvavi. Zato ni nič narobe, če uporabljate različne lubrikante ali druga mazila, ki so namenjena vlaženju nožnice in tako zmanjšate tveganje za pojav težav na tem področju.
Nadomestno hormonsko zdravljenje
Eden od načinov spopadanja z obdobjem menopavze so tudi različne hormonske terapije, vendar se je potrebno pri tem zavedati, da je pri tovrstnem svetovanju potreben individualen pristop, saj ima lahko nenadzorovana uporaba hormonske negativne posledice na zdravje. Pri hormonski terapiji je potrebno ločiti sintetične hormone in tako imenovane biodentične hormone, ki so naravni in izdelani iz rastlin. Pred uvedbo hormonske terapije je potrebno izmeriti raven hormonov, zato ni pravila, ki bi veljal za vse.
Osebna rast je najpomembnejša
Zadnji nasvet, ki vam ga toplo priporočamo pa je, da v obdobju menopavze postavite sebe na prvo mesto. Poskrbite, da boste vsak dan naredile nekaj zase, pa tudi če je to le kratek sprehod v bližnjo okolico. Poiščite si nova zanimanja in rituale, s katerimi boste poskrbele za osebno rast, večjo samozavest in osebno zadovoljstvo. Z različnimi konjički se boste okupirale do te mere, da boste pozabile na vse morebitne težave. Ko vas bodo mož ali prijateljice naslednjič vprašali, kaj je menopavza, jim lahko samozavestno odgovorite: čudovito obdobje v mojem življenju.
Dodaj odgovor