Zaprtje je resna težava. Kaj pomaga?
Zaprtje oz. zaprtost ponavadi opišemo kot neredno praznjenje črevesja, ko gremo na veliko potrebo manj kot trikrat na teden. Prav tako lahko gre za težavno odvajanje blata, ko dolgo sedimo na školjki in se napenjamo, rezultata pa ni. Že zaprtje več dni zapored je neprijetno, o kroničnem zaprtju pa govorimo, ko se težave z odvajanjem blata ponavljajo več tednov ali še dlje.
Vzroki za zaprtje so različni. Stanje je lahko preprosto posledica dehidracije ali uživanja hrane s premalo vlakninami. V resnejših primerih je zaprtje lahko posledica stresa, hormonskih sprememb, mišičnih težav in drugih težav, ki posredno ali neposredno vplivajo na prebavni trakt.
Simptomi zaprtja
Znaki in simptomi (kronične) zaprtosti vključujejo (vir):
- veliko potrebo opravimo manj kot trikrat na teden
- blato je trdo ali kepasto
- med sedenjem na školjki se zelo napenjamo
- občutek, kot da imamo v debelem črevesu blokado, ki preprečuje, da bi izločili blato
- občutek, kot da črevesa ob veliki potrebi nismo povsem izpraznili
- potreba po fizični pomoči ob odvajanju blata s pritiskanjem rok na spodnji del trebuha ali celo vlečenje oz. izkopavanje blata iz rektuma s prsti.
Možne posledice kroničnega zaprtja
Zaprtje se najpogosteje pojavi, ko hrana ali blato prepočasi potuje skozi prebavni trakt in ga ni mogoče učinkovito izločiti skozi danko. Zaradi tega lahko blato postane suho in trdo. Posledice kroničnega zaprtja so lahko zelo neprijetne.
- Povečane vene v spodnjem delu danke in anusa (hemoroidi). To zelo neprijetno težavo lahko povzroči pretirano napenjanje pri izloočanju blata
- Raztrgana koža v anusu. Velike kepe blata ali trdo blato lahko povzroči drobcene raztganine v danki.
- Blato se ne more izločiti. Kronično zaprtja lahko povzroči nabiranje trdega blata, ki se zatakne v črevesju.
Vse našteto pa seveda vpliva na naše fizično in psihično počutje.
Zaprtje: kaj pomaga proti zaprtju
Z naslednjimi načini lahko pomagate svojemu črevesju, da boste lažje opravili veliko potrebo.
- Uživajte več vlaknin
Vaši prehrani dodajte živila, ki vsebuje veliko vlaknin:
- oves,
- polnozrnat kruh ali žita,
- zelenjavo in sadje, ki so bogati z vlakninami,
- riž in fižol.
Obenem pijte veliko vode, saj vam bo to pomagalo potisniti blato skozi sistem.
- Popijte kozarec vode
Za normalno odvajanje blata je potrebna pravilna hidracija – običajno vsaj 2 litra tekočine na dan. Če ste zaprti in niste pili zadostne količine vode, lahko zaužitje velikega kozarca vode ali druge tekočine pomaga pri odvajanju blata.
- Vzemite odvajalo
Odvajalni stimulansi so zasnovani tako, da s stiskanjem črevesja prisilijo k odvajanju črevesja. Poživila lahko dobite v prosti prodaji v lekarni.
- Preizkusite mazivno odvajalo
Mazivna odvajala na stene črevesja dodajo gladek plašč, kar omogoča lažje premikanje blata skozi debelo črevo in iz telesa. Vzemite jih največ dve uri po večerji. Rezultate pričakujte v šestih do osmih urah. Najbolj poznano mazivno odvajalo so glicerinske svečke in tekoči parafin.
- Uporabite naravni mehčalec blata
Trdo blato je zelo pogost vzrok za zaprtje. Naravni mehčalci blata navlažijo blato tako, da nase vežejo vodo iz črevesja in zmehčajo blato. Črevesje nato brez težav potisne blato iz telesa. Izjemno priljubljen mehčalec blata, ki je pomagal že mnogim Slovenkam in Slovencem, je Super notranji očiščevalec.
- Poskusite s klistirjem
Obstaja več vrst klistirjev, ki jih lahko poskusite. Klistir deluje tako, da blato zmehča toliko, da povzroči odvajanje blata. Pred klistiranjem se dobro informirajte, kako ga pravilno uporabljati.
- Pravilna drža na školjki: počep
Naslednjič, ko vas bo tiščalo na veliko potrebo, v kopalnico prinesite majhno pručko. Noge položite na pručko, medtem ko kakate. Tako bo vaše telo kot v počepu namesto v sedečem položaju, kar vam lahko pomaga pri odvajanju blata brez nepotrebnega napenjanja.
- Razgibajte se
Lahka vadba, na primer hoja ali tek, lahko spodbudi gibanje črevesja s povečanjem pretoka krvi skozi trebuh.
- Poskusite z masažo debelega črevesa
Masaža debelega črevesa lahko pomaga spodbuditi črevesje k odvajanju blata.
Spremembe življenjskega sloga, ki lahko pomagajo, da odpravite zaprtje
Poleg zgornjih nasvetov razmislite tudi o tem, da spremenite svoj življenjski slog in tako trajno rešite težave z zaprtjem.
- V prehrano dodajte več vlaknin, s svežim sadjem in zelenjavo, stročnicami, fižolom in polnozrnatimi žitaricami. Na vsakih 1.000 kalorij v svoji prehrani morate zaužiti vsaj 14 gramov vlaknin na dan. Vseeno z vlakninami ne pretiravajte – pri nekaterih ljudeh lahko velika količina vlaknin povzroči napenjanje.
- Gibajte se vsaj vsak drugi dan. Poskusite s tekom, kolesarjenjem, plavanjem ali drugo obliko vadbe. Lahka vadba pomaga ohranjati pravilno cirkulacijo in ohranja zdravje črevesja.
- Vsak dan zaužijte dovolj tekočine – najbolje vodo. Vaš cilj naj bo, da spijete vsaj 2 litra vode na dan.
- Poskusite zmanjšati stres.
- Nikoli ne zadržujte blata v črevesju.
Naravna pomoč pri zaprtju
Zaradi kroničnega zaprtja lahko imate težave pri svojem življenju in delu, saj se ne morete osredotočiti na stvari, ki jih morate narediti, ali uživati v življenju.
Dobra novica je, da je zaprtje mogoče omiliti ali odpraviti. Ob resnejših težavah se vsekakor obrnite na svojega zdravnika, za naravno pomoč pri izločanju blata, pa vam priporočamo izdelek, ki je uspešno pomagal že mnogim Slovenkam in Slovencem, ki so biti zaprti – prehransko dopolnilo Super notranji očiščevalec.
Super notranji očiščevalec je popolnoma naraven izdelek, ki vsebuje mešanico izbranih zelišč za pomoč debelemu črevesu.
Pridružite se mnogim zadovoljnim uporabnicam in uporabnikom in ga preizkusite zdaj!
Dodaj odgovor